Hipoteka360

Czy pomoc doradcy kredytowego jest płatna?

Czy pomoc doradcy kredytowego jest płatna?

Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową i otrzymać szczegółowe informacje o wszystkich dostępnych w ofertach banków kredytach hipotecznych? Skorzystanie z pomocy doradcy finansowego będzie dobrym rozwiązaniem – szybko poznasz oferty najkorzystniejszych dla siebie produktów. Aktualnie na rynku działa wiele firm świadczących usługi doradztwa finansowego. Większość zatrudnia specjalistów, czyli doradców finansowych. Każdy doradca kredytowy ma szeroką wiedzę o produktach bankowych. Co więcej, jako potencjalny klient musisz wiedzieć, że część tych firm świadczy usługi zupełnie za darmo – na rynku utrzymują się one z prowizji otrzymywanych od poszczególnych instytucji finansowych za każdy sprzedany produkt. Jeżeli zatem nie masz czasu, aby dokładnie porównać oferty wybranych banków lub chcesz uniknąć załatwiania formalności związanych z uruchomieniem kredytu, to najlepiej zrobisz, umawiając się na spotkanie z doradcą kredytowym. Pozostaje tylko kwestia wyboru konkretnej firmy. Ponieważ takich na rynku działa sporo, to musisz wybrać nie tylko tę, która nie naliczy opłaty za spotkanie, lecz także zatrudnia ekspertów – doradców kredytowych posiadających obszerną wiedzę.

Które firmy proponują klientom bezpłatną pomoc?

Na polskim rynku działają zarówno duże, jak i mniejsze firmy pośrednictwa finansowego. Ich oferta jest zbliżona – większość pomaga zainteresowanym osobom w wyborze kredytów, produktów pozwalających oszczędzać i pomnażać oszczędności oraz ubezpieczeń. Niektóre firmy dodatkowo zajmują się świadczeniem usług klientom biznesowym. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i jesteś zainteresowany np. leasingiem, to powinieneś zorientować się, która z działających na rynku firm pośrednictwa finansowego zatrudnia specjalistów mających wiedzę na temat właśnie takich produktów. Jeżeli jesteś klientem indywidualnym, to pomoc uzyskasz w większości firm świadczących usługi pośrednictwa finansowego.


Zastanawiasz się, które firmy nie zażądają uiszczenia opłaty za spotkanie z doradcą? Do takich należą m.in.: Open Finance, Expander i Notus. Pierwsza firma działa na rynku od 2004 r. i oferuje bezpłatne porównanie różnych produktów znajdujących się w ofertach banków i funduszy inwestycyjnych. Poza klientami indywidualnymi, proponuje ona pośrednictwo finansowe również podmiotom gospodarczym. Do dyspozycji klientów jest ponad 1 000 ekspertów. Jak można przeczytać na internetowej stronie tej firmy, z oferowanych przez nią usług skorzystało do tej pory ponad 1,6 mln osób.

Działalność firmy Expander rozpoczęła się od powstania w 2000 r. portalu internetowego, który pośredniczył w sprzedaży produktów finansowych. Rok później miało miejsce otwarcie pierwszego stacjonarnego oddziału tej firmy. Dziś oddziałów jest znacznie więcej, bo ponad 60. W każdym pracują doradcy finansowi, którzy bezpłatnie świadczą usługi w następujących obszarach: kredyty i inne produkty finansujące, inwestycje, ubezpieczenia i produkty dla firm. Od 2015 r. Expander wchodzi w skład grupy Aviva.

Bezpłatnej porady możesz zasięgnąć, umawiając się na spotkanie z doradcą pracującym w Domu Kredytowym Notus SA. Spółka powstała w 2004 r. i – jako pierwsza z firm z branży – zaczęła stosować Kanon Dobrych Praktyk Rynku Finansowego, który jest rekomendowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Klienci, którzy chcą otrzymać profesjonalną poradę w zakresie produktów finansowych (kredyty, produkty ubezpieczeniowe), mogą umówić się na spotkanie w jednym z prawie 300 oddziałów. Łącznie w oddziałach pracuje ponad 800 ekspertów.

Co z pozostałymi firmami działającymi na rynku i świadczącymi usługi doradztwa finansowego? Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zapłacisz, powinieneś – przed umówieniem się na spotkanie – zapytać o cenę konsultacji. W przeciwnym razie wysokość wystawionego rachunku może Cię zaskoczyć. Jako osoba zainteresowana kredytem hipotecznym lub konsolidacyjnym, z pewnością masz sporo wydatków. A po co płacić, skoro profesjonalną pomoc możesz uzyskać bezpłatnie?Jak powinno wyglądać spotkanie z doradcą finansowym?

Zdecydowałeś się umówić na konsultacje z doradcą finansowym? W tym przypadku bezpłatnie wcale nie oznacza gorzej. Dobry doradca finansowy jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości siedzącego przed nim rozmówcy, bo wie, że ewentualna współpraca bardzo mu się opłaci. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z pomocy doradców kredytowych, a jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, powinieneś wiedzieć, jak przebiega pierwsze spotkanie.


Na pierwszy spotkaniu najczęściej ma miejsce obliczenie zdolności kredytowej klienta zainteresowanego kredytem hipotecznym w oparciu o podane przez niego dane. Dobry doradca finansowy wypytuje rozmówcę, jaka wysokość raty kredytu nie będzie obciążeniem dla jego domowego budżetu. Najczęściej pojawia się też pytanie o możliwość skorzystania przez zainteresowanego z dodatkowych produktów widniejących w ofercie banków, gdyż założenie np. konta osobistego, może obniżyć prowizję naliczaną przez bank przy uruchomieniu kredytu hipotecznego.


Doradca kredytowy, któremu zależy na budowaniu długofalowych relacji z klientem, a nie jedynie na prowizji za sprzedany produkt, najczęściej proponuje drugie spotkanie. Po co? Na pierwszym możliwe jest porównanie kredytów hipotecznych, ale specjalista musi mieć czas, aby dokładnie przeanalizować możliwości, potrzeby i oczekiwania klienta. Dopiero wówczas będzie mu w stanie wskazać najkorzystniejszy kredyt dostępny w aktualnej ofercie banków. Drugie spotkanie jest też niezbędne wówczas, gdy klient jest zainteresowany kredytem hipotecznym w walucie obcej. W takiej sytuacji doradca musi sprawdzić opłacalność kredytu walutowego. Trudno oczekiwać, aby był w stanie to zrobić podczas pierwszego spotkania.

Na kilka spotkań z doradcą finansowym muszą nastawić się również osoby poszukujące kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli chciałbyś skorzystać właśnie z takiego kredytu, to specjalista musi całościowo spojrzeć na Twoją aktualną sytuację finansową. Aby zysk z konsolidacji kredytów był wysoki, a całkowity koszt kredytu niski, nie obejdzie się bez dokładnej analizy, a następnie porównania dostępnych w ofertach banków produktów. Na to wszystko jest potrzebny czas. Jeżeli zatem doradca jest nerwowy, śpieszy się lub od razu proponuje Ci konkretny produkt, powinieneś wykazać się ostrożnością – bardzo możliwe, że zdając się na jego pomoc, wcale nie będziesz zadowolony i – zamiast zyskać – stracisz.Jak się przygotować do spotkania z doradcą finansowym?

Dobry doradca finansowy zrobi wszystko, abyś był zadowolony z wybranego produktu. Co więcej, może on Cię odciążyć w kwestiach formalnych, pomagając Ci wypełnić dokumenty, a następnie składając wniosek wraz z kompletem załączników. Chcąc uzyskać kompleksową pomoc w wyborze kredytu na mieszkanie, powinieneś poświęcić czas, aby znaleźć najlepszego doradcę. Gdzie takiego szukać? Wymienione wyżej firmy świadczą usługi pośrednictwa finansowego bezpłatnie, ale – aby wybrać najlepszą – powinieneś poczytać opinie o doradcach kredytowych.

Zapoznając się z opiniami o poszczególnych doradcach finansowych, szczególną uwagę zwróć na obsługę posprzedażową. To właśnie na tę najczęściej narzekają klienci. Mimo że konkurencja w branży jest duża, niektórzy doradcy nastawiają się na zysk, a nie na budowanie długotrwałej relacji ze swoimi klientami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że w przyszłości będziesz mógł zwrócić się do wybranego doradcy lub polecić go np. znajomym, to koniecznie sprawdź, czy jego dotychczasowi klienci są zadowoleni z poziomu świadczonych przez niego usług.

Przeglądając opinie o doradcach kredytowych, musisz mieć świadomość, że nie wszystkie będą pozytywne. Weź jednak pod uwagę to, że nie każda osoba umawiająca się na spotkanie z doradcą przychodzi przygotowana. Tymczasem od przygotowania klienta zainteresowanego np. kredytem hipotecznym zależy to, czy doradca będzie mu w stanie pomóc. Pamiętaj, że doradca kredytowy może na spotkaniu przedstawić aktualny ranking kredytów hipotecznych, ale nie odpowie na pytanie, który kredyt jest najlepszy, jeżeli siedząca przed nim osoba nie zadała sobie trudu, aby podliczyć miesięczne przychody i wydatki.

Przygotowanie do spotkania z doradcą nie jest czasochłonne. Poza wspomnianym wyżej podliczeniem miesięcznych dochodów i wydatków, powinieneś również zapoznać się z rankingiem produktów, którymi jesteś zainteresowany. Aktualny ranking np. kredytów hipotecznych znajdziesz na naszym portalu. Dzięki zapoznaniu się z takim zestawieniem, poznasz m.in. wysokości oprocentowania i prowizji naliczanych przez poszczególne banki. Jeżeli podczas spotkania z doradcą pojawi się temat oprocentowania kredytów, będziesz mógł sprawdzić, czy siedzący przed Tobą specjalista ma dla Ciebie lepsze propozycje niż te, które widnieją na stronach internetowych banków. Przygotowując się do rozmowy z doradcą finansowym, możesz jedynie zyskać – nie dasz się przekonać do skorzystania z drogiego i niedostosowanego do Twoich potrzeb kredytu.

Oceń:
3,76|Głosy: 10705
Udostępnij na:
Ekspert Hipoteka360
Ekspert radzi

Zostaw swój numer telefonu.
Ekspert oddzwoni bezpłatnie.

Telefon Bezpłatna konsultacja