Doradcy finansowi to niezależni specjaliści mający szeroką wiedzę na temat produktów finansowych. Klienci, którzy skorzystają z pomocy takich ekspertów, mogą liczyć, że podpiszą z bankiem korzystną umowę o kredyt hipoteczny lub kompleksowo zabezpieczą swój majątek. Aby doradca finansowy mógł przedstawić zgłaszającej się do niego osobie najlepsze dla niej rozwiązania, musi poznać jej oczekiwania. Dopiero po ich przeanalizowaniu, będzie mógł zaproponować konkretne produkty. Mimo że na polskim rynku doradcy finansowi działają już wiele lat, to wciąż bywają błędnie utożsamiani z pracownikami banków. W takich również są zatrudniani doradcy, ale oni są w stanie polecić klientowi jedynie najlepszy produkt z aktualnej oferty banku, w którym pracują. Niezależny doradca finansowy dobrze zna oferty większości banków działających na rynku, a dzięki temu jest w stanie skierować uwagę zainteresowanej osoby na naprawdę najkorzystniejszy produkt. Z tego względu warto skorzystać z jego pomocy wówczas, gdy w grę wchodzi poważne zobowiązanie finansowe np. kredyt hipoteczny lub kredyt konsolidacyjny. Jeżeli w najbliższym czasie zamierzasz spotkać się z doradcą finansowym, dowiedz się, jak się przygotować.
Do spotkania z doradcą finansowym musisz się dokładnie przygotować. Warto poświęcić czas, aby zebrać wszystkie dokumenty poświadczające aktualne zarobki i przeanalizować dotychczasowe wydatki. Przedstawiając doradcy wszystkie najważniejsze informacje, możesz liczyć, że potraktuje Cię poważnie – będzie szukał dla Ciebie najlepszego rozwiązania, bo będzie widział, że jesteś osobą zdecydowaną na konkretny produkt. Jeżeli jesteś zainteresowany kredytem, to po zapoznaniu się z Twoją aktualną sytuacją finansową, doradca zaprezentuje Ci możliwe rozwiązania i wskaże maksymalny okres kredytowania. Taka informacja może być dla Ciebie szczególnie ważna, gdy szukasz kredytu konsolidacyjnego.
Przed spotkaniem z doradcą finansowym warto zaznajomić się z dostępnymi w ofercie banków produktami. Dlaczego? Po zapoznaniu się z rankingiem kredytów hipotecznych na mieszkanie, będziesz wiedział, który bank proponuje aktualnie najniższe oprocentowanie. Jeżeli doradca kredytowy zaproponuje wyższe oprocentowanie, to będziesz mógł poprosić go o uzasadnienie jego decyzji. Nie zawsze najniższa oferta musi być najlepsza – doradca może wziąć pod uwagę pozostałe czynniki, które również wpływają na atrakcyjność danej oferty. Załóżmy, że nie chcesz się dalej zadłużać, a kredyt z najniższym oprocentowaniem oznacza konieczność podpisania umowy o kartę kredytową. W takiej sytuacji doradca kredytowy po prostu nie przedstawi Ci tej oferty. Jeżeli otrzymasz propozycję kredytu z jeszcze niższym oprocentowaniem, będziesz wiedział, że doradca kredytowy, z którym rozmawiasz, ma dostęp do atrakcyjnych produktów spoza oferty oficjalnej oferty banków. To zaś może być dla Ciebie bardzo korzystne.
Podczas spotkania z doradcą warto go zapytać, czy jest nastawiony na długoterminową współpracę z klientem. Dlaczego? Działający na rynku doradcy doskonale wiedzą, że zadowolony z nabytego produktu klient powróci do nich, a to oznacza kolejną okazję do zarobku. Budowanie długofalowych relacji z osobami poszukującymi kompleksowego wsparcia w sferze finansów opłaca się bardziej niż otrzymanie jednorazowej prowizji, choć nie wszyscy doradcy mają tego świadomość – niektórzy nastawiają się na zysk tu i teraz. Takich doradców finansowych powinieneś unikać, bo będą oni przekonywać Cię do zakupu produktu, za który otrzymają najwyższą prowizję, a nie do produktu, który faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.
Doradca kredytowy to osoba, która w pierwszej kolejności powinna przeanalizować Twoje potrzeby, a dopiero potem przedstawić konkretne produkty bankowe. Podając koszty utrzymania gospodarstwa domowego i dochód miesięczny netto, powinieneś otrzymać informację o swojej zdolności kredytowej, a następnie o atrakcyjnych produktach bankowych, np. kredytach hipotecznych. Koszt takiego kredytu nie zależy wyłącznie od wysokości oprocentowania, lecz także innych czynników, np. prowizji naliczonej przez bank czy ubezpieczenia pomostowego. Po przedstawieniu każdej oferty, powinieneś wypytać doradcę o całkowity koszt kredyt. Dopiero zsumowanie i porównanie poszczególnych kwot pozwala wybrać najlepszy produkt.
Doradca finansowy to osoba mająca rozległą wiedzę na temat produktów bankowych i będąca na bieżąco z ofertami banków działających na polskim rynku. To kolejny powód, dla którego warto umówić się z doradcą finansowym – w ten sposób możesz sprawdzić, czy – gdy zdecydujesz się np. na kredyt hipoteczny – będziesz wybierał wyłącznie wśród propozycji dostępnych w aktualnej ofercie banków, czy też wśród dodatkowych produktów.
Ponieważ doradcy kredytowi doskonale znają nie tylko produkty oferowane przez poszczególne banki, lecz także ich wymagania, są w stanie powiedzieć, przedstawienia jakich dokumentów bank wymaga od potencjalnych kredytobiorców. Jako osoba zainteresowana, możesz zatem zaoszczędzić sporo czasu – nie będziesz musiał kontaktować się z pracownikami banku, a po prostu rozpoczniesz gromadzenie potrzebnych do uruchomienia kredytu dokumentów. Co więcej, dobry doradca kredytowy pomoże Ci wypełnić wnioski i załatwi wszelkie formalności związane z otrzymaniem kredytu.
Które firmy zajmują się pośrednictwem finansowym? Do najpopularniejszych należą: Open Finance, Expander i Notus. Co istotne, wymienione podmioty świadczą usługi zupełnie bezpłatnie zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Jest to możliwe, bo ich wynagrodzenie stanowi prowizja pobierana od banków i innych instytucji finansowych. W efekcie jako klient możesz skorzystać z zupełnie darmowej, profesjonalnej porady – wystarczy tylko, że wybierzesz firmę i umówisz się na spotkanie.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.