Jak obliczyć swoją zdolność kredytową? To bardzo proste – w poszczególne pola kalkulatora musisz wpisać informacje o swoich dochodach (dochód miesięczny netto) i wydatkach. Na wydatki składają się nie tylko dotychczasowe zobowiązania zaciągnięte w bankach czy innych instytucjach finansowych (np. chwilówka czy karta kredytowa), lecz także koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Niektóre osoby mogą mieć również dodatkowe zobowiązania, np. w postaci alimentów. Aby oszacować zdolność kredytową, konieczne jest również wskazanie liczby osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym.
Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, otrzymasz informację zwrotną w postaci swojej przybliżonej zdolności kredytowej. Dlaczego wartość ta jest tylko szacunkowa? Banki mają różne polityki, gdy mowa o wyliczaniu zdolności kredytowej klientów. Niektóre biorą również pod uwagę dotychczasową historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Pozytywna historia kredytowa może zatem podnieść kwotę kredytu. Nie jest to jednak reguła i właśnie dlatego, aby poznać rzeczywistą kwotę, konieczne jest udanie się do wybranego banku.
Mimo, że kalkulator pokazuje tylko szacunkową kwotę kredytu, o przyznanie którego możesz się ubiegać, to jej poznanie wciąż się opłaca. Dlaczego? Załóżmy, że jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości, a dokładniej lokalu mieszkalnego. Interesuje Cię zatem kredyt na mieszkanie, a wahasz się między mieszkaniem 2-pokojowym a 3-pokojowym. Gdy znasz swoją przybliżoną zdolność kredytową, możesz skoncentrować się na poszukiwaniu np. mniejszego, zamiast większego i droższego mieszkania. W rezultacie oszczędzasz sporo czasu – od razu wiesz, czego szukać.
Zdolność kredytowa to zdolność do regularnego (czyli terminowego) spłacania zaciągniętych zobowiązań. Bank, chcąc wyliczyć zdolność kredytową klienta składającego wniosek o kredyt, bierze pod uwagę szereg informacji. Dochody i zobowiązania to nie wszystko – ważny jest również wiek potencjalnego kredytobiorcy, jego dotychczasowa historia kredytowa i okres kredytowania.
Wyliczając zdolność kredytową, bank zabezpiecza zarówno interesy swoje, jak i swojego klienta. Udzielając takiego kredytu, na jaki stać osobę zainteresowaną, bank może liczyć, że będzie otrzymywać kolejne raty w terminach wskazanych w umowie. Zyskuje również kredytobiorca, bo ma on realną szansę wywiązać się ze zobowiązania – raty malejące lub raty równe są dostosowane do jego możliwości finansowych.
Poznając swoją przybliżoną zdolność kredytową, możesz również na wstępie ustalić, o jaką kwotę będziesz wnioskował w wybranym banku. Takie rozwiązanie jest korzystne – masz większą szansę, że od razu otrzymasz pozytywną decyzję kredytową.
Jeżeli posiadasz karty kredytowe, to ich spłacenie i zamknięcie powinno być pierwszym krokiem. Dlaczego? Bo posiadanie takich produktów obniża Twoją zdolność kredytową. Przyzwyczaiłeś się do posiadania karty kredytowej? Bardzo możliwe, że bank, w którym złożysz wniosek o kredyt również zaproponuje Ci kartę, ale na innych niż dotychczas warunkach.
Innym sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu kredytowania. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady – kredyt będzie Cię kosztował więcej. Wydłużenie okresu kredytowania nie będzie też możliwe wówczas, gdy już na wstępie zamierzasz zaciągnąć zobowiązanie na maksymalny okres. Wyjściem z takiej sytuacji może być dołączenie do wniosku kredytowego dodatkowej osoby (np. małżonka lub rodzica), która osiąga własny dochód.
Starając się o kredyt na zakup nieruchomości, uwagę powinieneś zwrócić również na jego walutę. Specjaliści stoją na stanowisku, że najlepiej zaciągnąć zobowiązanie w walucie, w jakiej się zarabia. Dlaczego? Wyklucza to problemy z przewalutowaniem (które również kosztuje), a dodatkowo nie trzeba obawiać się o zmianę kursu danej waluty.
Warto zainteresować się też pozostałymi produktami finansowymi oferowanymi przez kredytujący bank. Zdarza się, że chętnie obniży on wysokość opłat naliczanych przy uruchomieniu kredytu, jeżeli klient zawnioskuje o przyznanie karty kredytowej lub otworzy rachunek bankowy. O ile karta kredytowa może nie być Ci potrzebna, o tyle z konta bankowego z pewnością skorzystasz. Właśnie dlatego warto przemyśleć taką propozycję.
Po skorzystaniu z powyższych porad, nie pozostaje Ci nic innego, jak ponownie sprawdzić swoją zdolność kredytową, korzystając z kalkulatora.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.