Koszt utrzymania gospodarstwa domowego to wartość, która odgrywa istotną rolę przy szacowaniu zdolności kredytowej. O tego typu wydatki pomniejszane są dochody miesięczne netto uzyskiwane w danym gospodarstwie domowym.
Każdy klient, który ubiega się o kredyt hipoteczny jest zobowiązany do określenia wysokości comiesięcznych kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Chodzi tutaj zarówno o wydatki pozwalające na utrzymanie mieszkania oraz samochodu, jak i o wydatki ponoszone na zakup żywności oraz innych dóbr codziennego użytku. Jako że banki z dużą rezerwą i ostrożnością podchodzą do wartości podawanych przez kredytobiorców, często korzystają z wewnętrznych procedur pozwalających na określenie minimalnych kosztów utrzymania – tego wymaga od nich rekomendacja T. Minimalne koszty utrzymania gospodarstwa domowego określane przez banki zależą m.in. od liczby osób tworzących gospodarstwo domowe, miejsca zamieszkania. W sytuacji, gdy kredytobiorca deklaruje wydatki niższe niż zakładane, wówczas banki i tak posłuży się ustalonymi przez siebie parametrami pozwalającymi na wyliczenie zdolności kredytowej.
Warto przy tym podkreślić, że każdy bank może inaczej podchodzić do wyliczania minimalnych kosztów utrzymania. Niektóre wychodzą z założenia, że im większe gospodarstwo domowe, tym proporcjonalnie mniejsze koszty przypadające na jedną osobę. Inne są zdania, że jednostkowy koszt utrzymania rodziny dwuosobowej będzie niższy niż koszty utrzymania rodziny trzyosobowej.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.