Szacuje się, że nawet co drugi Polak posiada na swoim koncie „aktywny” kredyt. Zgodnie ze statystykami Biura Informacji Kredytowej (BIK) w 2016 roku banki i SKOK-i udzieliły w sumie ponad 7 mln kredytów na łączną kwotę przekraczającą 78 mld złotych. Są to nie tylko kredyty gotówkowe, ale również karty kredytowe, limity na rachunkach bankowych, debety na kartach płatniczych czy kredyty ratalne. Tak duża liczba opłacanych zobowiązań może rodzić pewne problemy: zarówno pod kątem zbyt dużego miesięcznego obciążenia domowego budżetu, jak i kłopotów z zapamiętaniem wszystkich terminów płatności. Dlatego banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując kredyt konsolidacyjny pozwalających zamienić wiele zobowiązań w jedno – najczęściej z niższą ratą. Jesteś osobą, która ma na swoim koncie co najmniej kilka kredytów i myślisz o tym, by zmniejszyć ich liczbę? Zastanawiasz się nad opłacalnością konsolidacji? Chcesz wiedzieć, jakie warunki należy spełnić i jakie dokumenty są wymagane? Jeżeli tak, skorzystaj z poniższych porad. Przeczytaj, a rozwiejesz swoje wszelkie wątpliwości i dowiesz się, gdzie szukać wsparcia, które pozwoli krok po kroku przeprowadzić Cię po zawiłych formalnościach.
Cechą charakterystyczną kredytu konsolidacyjnego jest możliwość zamiany kilku zobowiązań w jedno – zwykle z niższą ratą. Nie da się ukryć, że jest to korzystne rozwiązanie – trudno jest bowiem spamiętać terminy płatności comiesięcznych rat, co może rodzić duże problemy i zwiększać prawdopodobieństwo opóźnienia w terminowym uregulowaniu należności. Ponadto duża liczba zaciągniętych zobowiązań kredytowych może stać się przyczyną sporych problemów finansowych – szczególnie, jeśli kredytobiorca powoli traci kontrolę nad zaciąganymi kredytami i pożyczkami. Kredyt refinansowy pozwala zatem uporać się z tymi przeszkodami szybko i wygodnie. Szczególnie, że termin spłaty comiesięcznej raty można ustalić zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.
Mówiąc o kredycie konsolidacyjnym, należy podkreślić dwa jego rodzaje:
Jego istotą jest konieczność posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości, na którą nakładana jest hipoteka. Dzięki temu można uzyskać znacznie wyższe kwoty kredytu przy jednoczesnym wydłużonym okresie kredytowania – nawet na 30 lat. Warto przy tym podkreślić, że nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie nie powinna być obciążona hipoteką z tytułu spłaty innego zobowiązania.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy udzielany jest bez zabezpieczenia. Dlatego maksymalne kwoty kredytu są dużo niższe w porównaniu z hipotecznym kredytem konsolidacyjnym, a ponadto można uzyskać go na krótszy czas. Ponadto zwykle takie kredyty są wyżej oprocentowane w porównaniu z kredytem konsolidacyjnym z zabezpieczeniem.
Jeżeli chodzi o kwoty kredytu konsolidacyjnego, wahają się one w granicach od 2000 złotych do nawet 200 tys. złotych.
Chcąc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny należy przedstawić następujące dokumenty:
Przed złożeniem wniosku, warto upewnić się o wymaganych przez konkretny bank dokumentach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żadne ważne zaświadczenie nie umknie i nie będzie rzutować na negatywną decyzję kredytową.
Konsolidacja kredytów to opłacalna opcja w kilku przypadkach:
Warto jednak mieć świadomość, że banki mogą doliczać prowizje za udzielenie takiego kredytu. Czasami też dochodzą opłaty związane z ubezpieczeniem udzielanego zobowiązania. Trzeba także pamiętać, że często konsolidacja kredytów związana jest z wydłużeniem okresu kredytowania – po to, by można było obniżyć wysokość comiesięcznej raty. To z kolei może oznaczać zwiększenie całkowitej sumy zobowiązania do spłaty – trzeba bowiem uregulować kapitał wraz z odsetkami. A im dłuższy okres kredytowania, tym wartość odsetek rośnie.
Zastanawiasz się, czy kredyt konsolidacyjny dla Ciebie korzystne rozwiązanie? Chociaż możesz skorzystać z dostępnych kalkulatorów kredytu konsolidacyjnego, nie jesteś w stanie oszacować opłacalności takiej opcji pod szerszym kątem? Jeżeli masz wiele dylematów, a chcesz rozwiać wątpliwości, zdaj się na wsparcie specjalistów. Eksperci świadczący usługi pośrednictwa kredytowego z Open Finance czy doradcy kredytowi Notus i Expander służą pomocą. Chętnie udzielą wskazówek i pomogą oszacować koszty kredytu konsolidacyjnego w porównaniu z aktualnie ponoszonymi wydatkami z tytułu zaciągniętych do tej pory zobowiązań kredytowych. Dlatego już teraz skontaktuj się z doradcą finansowym, by uzyskać pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania – dostosowanego do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.