Coraz częściej decydujemy się przenieść się z mieszkań do domów. Chociaż spore grono wybiera przede wszystkim domy z rynku wtórnego, sporą popularnością cieszy się budowa nieruchomości od podstaw. Taką opcję wybierają przede wszystkim osoby posiadające już działkę budowlaną – stanowi ona bowiem fundament, który pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych, pod warunkiem dopełnienia formalności i ... posiadania środków finansowych umożliwiających sfinansowanie zakupu materiałów niezbędnych do budowy. Problem w tym, że większość osób nie posiada wystarczającego kapitału – nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji ze swoich marzeń. Z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny, a dokładniej – kredyt na budowę domu. To rozwiązanie, które – chociaż wiąże się z koniecznością zwrotu środków wraz z naliczonymi odsetkami – czasami pozostaje jedyną opcją, szczególnie w przypadku osób mieszkających do tej pory w mieszkaniu wynajmowanym. Zastanawiasz się, czy masz szansę otrzymać kredyt na wybudowanie domu – czy Twoja zdolność kredytowa będzie wystarczająca? Chcesz wiedzieć, jak krok po kroku ubiegać się o tego rodzaju wsparcie finansowe? Sprawdź poniżej!
Kredyt na budowę domu wypłacany jest w transzach. Sposób i koszt rozliczenia poszczególnych transz jest kwestią indywidualną każdego banku. Najczęściej jednak trzeba liczyć się z koniecznością uregulowania opłaty za rozliczenie transzy lub wypłatę kolejnej w wysokości średnio kilkuset złotych. Jeżeli zaś chodzi o wypłatę środków kredytowych w ramach każdej następnej transzy, możliwe jest rozliczenie na podstawie opłaconych faktur za materiały budowlane i usługi fachowców lub na podstawie kosztorysu powykonawczego – ta druga opcja jest rozwiązaniem praktykowanym dużo częściej. Warto przy tym mieć świadomość, że wypłata kolejnej transzy uwarunkowana jest pozytywnym rozliczeniem poprzedniej transzy – jeśli prace postępują zgodnie z harmonogramem, wówczas nie należy obawiać się żadnych opóźnień.
Jeszcze do niedawna kredyt na budowę można było otrzymać nie tylko w walucie PLN, ale również w walucie obcej. Od 22 lipca 2017 roku obowiązują nowe zasady – kredyty walutowe są dostępne wyłącznie dla osób, które zarabiają w obcej walucie. Oznacza to, że nie wszyscy będą mogli zdecydować się na niżej oprocentowane kredyty walutowe.
Aby ubiegać się o kredyt na budowę domu, należy osiągać odpowiedni dochód miesięczny netto. Jego wysokość powinna być adekwatna do miesięcznej raty kredytowego zobowiązania – tak, aby kredytobiorca był w stanie bez problemu spłacać kredyt, a jednocześnie pokrywać bieżące wydatki. Dlatego często banki obniżają faktyczny miesięczny dochód o koszt utrzymania gospodarstwa domowego.
Pozytywna decyzja kredytowa uwarunkowana jest również formą i stażem zatrudnienia. Największe szanse na kredyt hipoteczny przeznaczony na budowę domu mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co prawda dopuszczalne są pozostałe formy zatrudnienia, niemniej jednak wobec nich istnieją bardziej zaostrzone kryteria, np. dość długi staż pracy albo zachowana ciągłość podpisywanych umów – tutaj wiele zależy od indywidualnych procedur wewnętrznych konkretnego banku.
Istotnym elementem pozytywnej decyzji kredytowej jest posiadanie wkładu własnego. Jak podkreślają eksperci z firm świadczących usługi pośrednictwa kredytowego np. Open Finance oraz Notus, Expander, banki z reguły wymagają wpłaty 20 procent łącznej wartości nieruchomości obejmującej wartość działki oraz koszt budowy domu wynikający z kosztorysu. Co prawda niektóre banki dają możliwość ubiegania się o kredyt na budowę domu w wysokości nawet 100% wartości nieruchomości, aczkolwiek jest to związane z koniecznością opłacenia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (znanego także jako ubezpieczenie brakującego wkładu własnego).
Skoro już wiesz, jak orientacyjnie przedstawia się zdolność kredytowa, możesz poszukać odpowiedniego projektu domu. Jeżeli ten proces masz już za sobą, czas na złożenie wniosku kredytowego. Ubiegając się o kredyt na budowę domu, należy zgromadzić wiele niezbędnych dokumentów. Są one różne w zależności od konkretnego banku. I tak, do wniosku kredytowego należy dołączyć m.in.:
Składając wniosek kredytowy, nie ma potrzeby dołączania operatu szacunkowego. Jest to dokument wymagany wyłącznie wówczas, gdy otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. To z kolei oznacza konieczność podpisania umowy kredytowej, a co za tym idzie: wypłatę środków kredytowych w transzach – w miarę postępu prac budowlanych.
Wydaje Ci się, że formalności związane z ubieganiem się o kredyt na budowę domu są dość skomplikowane? Zastanawiasz się, który bank proponuje najkorzystniejsze warunki finansowania budowy nieruchomości? Jeśli masz wiele pytań związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego tego rodzaju, możesz skorzystać z bezpłatnego wsparcia doradców kredytowych. Eksperci świadczący usługi pośrednictwa kredytowego czekają na kontakt od Ciebie. Służą wsparciem, wyjaśniając szczegóły dotyczące warunków przyznawania kredytu na budowę mieszkania oraz udzielając pomocy w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. Umów się zatem na bezpłatne spotkanie w najbliższym oddziale – dzięki temu kredyt na budowę domu stanie się łatwiej osiągalny. Skontaktuj się z ekspertem z Open Finance, Notus czy Expander, by poznać szczegóły.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.