Kiedy myślimy o remoncie, przed oczami staje nam wizja całkowitej zmiany wyglądu danego lokalu. Nowe podłogi, gładzie, malowanie, tapetowanie, a często też zmiana instalacji lub kafelkowanie łazienki mogą pochłonąć ogromną ilość pieniędzy. Zdarza się jednak, że remont będzie tylko częściowy – np. tylko podłogi lub ściany albo tylko jeden pokój i wtedy potrzebna suma będzie oscylowała w granicach kilku/kilkunastu tysięcy złotych. Od tego, jak dużo pieniędzy potrzebujesz, będzie zależał także wybrany rodzaj kredytu na remont.
Kredyt gotówkowy to rodzaj kredytu na niewielką kwotę i jednocześnie też taki, przy którym decyzja kredytowa wydawana jest w ciągu nawet jednego dnia albo maksymalnie w ciągu kilku dni. Kredyt gotówkowy udzielany jest zazwyczaj w kwocie maksymalnie 50-60 tysięcy złotych na okres do 10 lat. Kredyt taki wymaga znacznie mniej formalności, niż kredyt hipoteczny i do wydania decyzji kredytowej wymagany jest zwyczaj tylko dowód oraz zaświadczenie o dochodach. Niestety taki kredyt jest jednocześnie rozwiązaniem dość drogim. W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie może sięgnąć nawet 16%.
Tego typu kredyt na remont mieszkania możesz otrzymać nawet wtedy, kiedy rzeczone mieszkanie też zakupione jest w kredycie i obciążone hipoteką. Ogólnie rzecz biorąc, kredyt gotówkowy nie jest kredytem dedykowanym w takim ujęciu, że konieczne jest przeznaczenie go na konkretną inwestycję. W większości przypadków banki udzielają takich kredytów bez pytania o cel.
Jeżeli otrzymanie kredyty gotówkowego w banku spotka się z odmową jest jeszcze możliwość wzięcia pożyczki na dowód. Oferty pozabankowe są bardzo popularne i dostępne szerokiemu gronu odbiorców. Warunki otrzymania takiej pożyczki są mniej restrykcyjne m.in. nie wymagają wielu formalności jak dostarczenia zaświadczeń o dochodach. Takie podejście do udzielania kredytu wiąże się dla firmy pozabankowej z pewnym ryzykiem braku spłaty zobowiązania dlatego koszt pożyczki na dowód jest wyższy niż kredytu w banku. Zaletą jest jednak popularna promocja pierwszej pożyczki za darmo. W ten sposób pożyczkodawca umożliwia sprzewdzenie jak to działa bez ponoszenia kosztów odsetkowych, przygotowawczych itp. Wystarczy być nowym klientem w danej firmie i spłacić dług w terminie. Najczęściej jest to 30-60 dni. Przebierając w ofertach kilku firm możemy wyremontować mieszkanie bez kosztów pożyczki i nie czekać do wpłynięcia pensji na nasze konto bankowe.
Kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem, kiedy planujesz poważny remont lub gdy po prostu wielkość mieszkania – nawet przy niewielkim zakresie prac – spowoduje pojawienie się dużych wydatków. Kredyt hipoteczny możesz wziąć na remont mieszkania tylko wtedy, kiedy mieszkanie to nie jest obciążone hipoteką, więc znowu – jeśli to mieszkanie kupiłeś tanio w kredycie, to bank nie przyzna kolejnego kredytu hipotecznego na odnowienie mieszkania. Jeżeli mieszkanie nie jest wpisane w hipotekę, kredyt zostanie udzielony, pod warunkiem posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej i jednocześnie też po przedstawieniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Tutaj formalności są znacznie większe niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Pieniądze z kredytu na remont mieszkania trzeba też wydać tylko i wyłącznie na remont a jeszcze przed uzyskaniem decyzji, sporządzić kosztorys prac remontowych oraz wycenić nieruchomość. Rozpatrywanie wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego może trwać nawet miesiąc, więc wnioskodawca musi się uzbroić w cierpliwość. Zawsze może się też zdarzyć tak, że mimo skompletowania całej dokumentacji, kredyt na remont nie zostanie przyznany. Jeżeli wnioskodawca będzie miał szczęście, bank pożyczy mu pieniądze na dogodnych warunkach – z oprocentowaniem w granicach 4-5,5%. Tak niskie oprocentowanie jest w tym przypadku właśnie wynikiem zabezpieczenia kredytu hipoteką.
Oprócz omówionych wyżej zasad trzeba pamiętać o tym, że w przypadku kredytu hipotecznego na remont mieszkania, kredytobiorca będzie musiał ponieść koszty, które nie występują w przypadku kredytu gotówkowego. Mowa tutaj między innymi o kosztach sporządzenia wyceny nieruchomości i kosztorysu remontu. Przygotowanie takich dokumentów może kosztować nawet 2000 zł. Dodatkowo w przypadku kredytu hipotecznego dochodzą nam także sądowe opłaty za wpis do hipoteki oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli remont nie będzie drogi, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, dlatego że mimo wyższego oprocentowania, pożyczka taka nie wymaga dodatkowych kosztów. Kiedy maksymalna wysokość możliwego do udzielenia kredytu gotówkowego jest niewystarczająca na pokrycie kosztów remontu – jedynym rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny.
Jeżeli zastanawiasz się, który kredyt na wykończenie mieszkania wybrać, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego. Może się zdarzyć, że doradzi on w konkretnym przypadku formę pośrednią, mianowicie pożyczkę hipoteczną, która nie wymaga sporządzania kosztorysu prac ani rozliczania się z nich.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.