Wiele osób marzy o tym, by wreszcie zamieszkać we własnym domu. Jeżeli posiadasz już działkę pozwalającą na rozpoczęcie prac budowlanych to połowa problemu za tobą. W nieco gorszej sytuacji są osoby, które nie posiadają nawet działki budowlanej, a ponadto – nie są w stanie sfinansować zakupu za gotówkę ze zgromadzonych oszczędności. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba rezygnować z marzeń o własnym domu – brak wystarczających środków finansowych nie jest żadną przeszkodą. Wystarczy bowiem zaciągnąć kredyt na zakup działki – kredyt hipoteczny oferowany przez wiele banków. Zastanawiasz się, na jakich zasadach przyznawane jest tego rodzaju wsparcie finansowe i jakie dokumenty są wymagane? Chcesz dowiedzieć się, jakie warunki powinien spełnić kredytobiorca? Nie wiesz, jakie maksymalne kwoty kredytu hipotecznego proponują banki i jak długi może być okres kredytowania? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. Będziesz lepiej przygotowany do rozmów z pracownikiem banku. Znajdziesz tutaj wiele praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci dowiedzieć się np. jak uzyskać specjalistyczne wsparcie na etapie wyboru najlepszego kredytodawcy.
Decydując się na kredyt finansujący zakup nieruchomości gruntowej, wymagana jest hipoteka – jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego. O ile w przypadku kredytu na mieszkanie czy kredytu na budowę domu nic nie stoi na przeszkodzie, by zabezpieczenie stanowiła nieruchomość mieszkalna w trakcie budowy, tak niewiele banków przewiduje możliwość ustanowienia zabezpieczenia kredytu na niezabudowanej działce. W takim przypadku koniecznością jest przedstawienie innej nieruchomości, która mogłaby stanowić zabezpieczenie kredytu na zakup gruntu budowlanego.
Ubiegając się o kredyt na zakup nieruchomości gruntowej, kredytobiorca musi spełniać kryterium wiekowe. Zwykle na takie wsparcie finansowe mogą liczyć osoby powyżej 21 lat, które posiadają stałe źródło (najlepiej) stabilnego dochodu. Istotną rolę odgrywa również górna granica wiekowa – od niej może zależeć bowiem maksymalny okres kredytowania. Jak podkreśla doradca kredytowy z Notus czy Expander, kredytobiorca w momencie spłaty zobowiązania nie może mieć więcej niż 70-80 lat. Oznacza to zatem, że osoba ubiegająca się o kredyt w wieku 60 lat ma szansę na uzyskanie kredytu z okresem kredytowania nie dłuższym niż 10-20 lat.
Poszukując kredytu hipotecznego pozwalającego na zakup działki pod budowę nieruchomości, należy wziąć pod uwagę tzw. wakacje kredytowe – warto wybrać taki bank, który oferuje tego rodzaju udogodnienie. Dzięki temu możliwe jest pominięcie jednej raty w roku na poczet, np. wydłużenia okresu kredytowania lub minimalnego zwiększenia wysokości raty. Należy przy tym zwrócić uwagę, że niektóre banki dopuszczają tzw. karencję w spłacie kapitału. Oznacza to możliwość odroczenia płatności części kapitałowej raty w początkowym okresie spłaty zobowiązania. Karencja w przypadku zakupu działki wynosi najczęściej nie więcej niż 12 miesięcy.
W zależności od oferty konkretnego banku, kredyt na zakup działki można uzyskać najczęściej do 50% wartości nieruchomości. Oznacza to konieczność posiadania sporego wkładu własnego, a więc środków pozwalających na samodzielne sfinansowanie części nieruchomości.
Jako że nie wszystkie banki dopuszczają możliwość zabezpieczenia kredytu hipoteką nałożoną na kupowaną działkę, trzeba dostarczyć także inne dokumenty. W przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu hipotecznego ma być:
Kredytobiorca zobowiązany jest również przedstawić dokumenty potwierdzające dochód miesięczny netto. W zależności od tego, jaka forma zatrudnienia stanowi źródło dochodu, potrzebne są np.:
Banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom, które mogą pochwalić się stabilną formą zatrudnienia. Mile widziana jest przede wszystkim umowa o pracę na czas nieokreślony, dlatego warto postarać się np. o przedłużenie umowy o pracę z czasu określonego na czas nieokreślony.
Im wyższy miesięczny dochód netto, tym wyższa zdolność kredytowa. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze osoba samotna mac szansę na uzyskanie bankowego wsparcia finansowego. Często jest tak, że w dużo lepszej sytuacji jest para kredytobiorców osiągająca łączny dochód na poziomie 5,5-6 tys. złotych niż singiel z dochodami na poziomie 3-3,5 tys. złotych.
Rozkładając kredyt na zakup działki pod budowę domu na dłuższy czas, poprawia się zdolność kredytowa. Przekłada się to bowiem na niższą miesięczną ratę, w efekcie czego wysokość osiąganych dochodów może być proporcjonalnie niższa.
Zaciągając w przeszłości kredyty i spłacając zobowiązania terminowo można zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny w porównaniu z osobą, która w bazie BIK ma „czystą” historię kredytową, tj. nie zaciągnęła żadnego zobowiązania.
Zastanawiasz się, od czego zacząć proces ubiegania się o kredyt na zakup działki budowlanej? Chociaż wszelkie formalności możesz dopełnić samodzielnie, warto zdecydować się na wsparcie specjalistów. Eksperci z firm pośrednictwa kredytowego np. Open Finance, Notus czy Expander bezpłatnie przeprowadzą Cię krok po kroku po formalnościach i pomogą ubiegać się o kredyt na optymalnych dla Ciebie warunkach. Już teraz skontaktuj się z nimi, by uzyskać fachowe i rzetelne wsparcie.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.