Marża to zysk banku z udzielonego kredytu hipotecznego i stanowi istotny składnik oprocentowania. Ustalana jest z reguły na podstawie wewnętrznych procedur, będąc wartością zależną od wielu czynników, np. wysokości wkładu własnego, waluty kredytu, wiarygodności kredytobiorcy, indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Kluczowe znaczenie może mieć np. skorzystanie z dodatkowego produktu bankowego – bank jest w stanie obniżyć wysokość marży, jeśli klient zdecyduje się na kartę kredytową i aktywne korzystanie z niej przez określony w umowie czas albo założy rachunek bankowy, aktywuje programy oszczędzania, itp.
Marżę kształtuje cel kredytu hipotecznego. Inną wartością charakteryzuje się marża dla kredytów mieszkaniowych, inna – dla kredytów konsolidacyjnych, a jeszcze inna – dla pożyczek hipotecznych. Chociaż wszystko zależy od indywidualnej polityki banku, zwykle najniższa marża dotyczy kredytów na cele mieszkaniowe, tj. zakup nieruchomości, zakup działki pod budowę domu. Natomiast wyższej marży należy się spodziewać w przypadku kredytu konsolidacyjnego czy typowej pożyczki hipotecznej.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.