Okres kredytowania to czas, przez jaki kredytodawca udostępnia kredytobiorcy środki do momentu zwrotu przez kredytobiorcę całej pożyczonej sumy wraz z naliczonymi odsetkami. Inaczej mówiąc, jest to czas spłaty kredytu.
Okres kredytowania to parametr, który zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim rodzaj kredytu – o ile w przypadku kredytów gotówkowych wynosi on zwykle kilkanaście miesięcy, tak kredyty hipoteczne można spłacać nawet przez 35 lat. Niemałe znaczenie ma ponadto wiek kredytobiorcy – szczególnie w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Ogólnie rekomenduje się, by wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu nie przekraczał 70-80 lat. Im młodszy kredytobiorca, tym dłuższy okres kredytowania jest możliwy. Natomiast w przypadku osób starszych, okres kredytowania będzie krótszy.
Okres kredytowania nieodłącznie związany jest z wysokością rat kredytu hipotecznego. Wydłużenie terminu spłaty zobowiązania pozwala zmniejszyć wysokość rat – to świetne rozwiązanie dla osób z gorszą zdolnością kredytową. Skrócenie okresu spłaty to z jednej strony wyższe raty, ale też mniejsze koszty ponoszone z tytułu odsetek – całkowita kwota kredytu będzie niższa w porównaniu z kredytem hipotecznym zaciągniętym na dłuższy okres.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.