Hipoteka360

Na czym polega Przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie to pojęcie dotyczące przede wszystkim kredytów hipotecznych, do których zalicza się m.in. kredyt na mieszkanie, kredyt na zakup gruntu pod budowę domu, pożyczkę hipoteczną czy kredyt konsolidacyjny. Istotą tego procesu jest możliwość zmiany waluty zobowiązania.

Przewalutowanie dotyczy zarówno zmiany waluty obcej na walutę PLN, jak również zmiany polskiej waluty na walutę zagraniczną. O ile banki nie widzą przeszkód w przewalutowaniu kredytów hipotecznych w walucie obcej na PLN, tak przewalutowanie kredytu z PLN na walutę obcą jest możliwe tylko wówczas, gdy kredytobiorca osiąga dochody w konkretnej walucie obcej.

Przewalutowanie kredytu możliwe jest wyłącznie na wniosek kredytobiorcy. Decyzję należy dokładnie przemyśleć, ponieważ nie zawsze jest ono transakcją opłacalną w danym momencie trwania zobowiązania kredytu. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy waluta kredytu jest dużo mocniejsza wobec waluty, na którą kredyt ma zostać przewalutowany. Taka zamiana ma jedynie sens, gdy obecny kurs danej waluty jest niższy w porównaniu z kursem w dniu zaciągania zobowiązania.

Oceń:
3,75|Głosy: 10643
Udostępnij na:
Ekspert Hipoteka360
Ekspert radzi

Zostaw swój numer telefonu.
Ekspert oddzwoni bezpłatnie.

Telefon Bezpłatna konsultacja