Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego znane jest również jako ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego w sytuacji, gdy kredytobiorca nie wnosi wkładu własnego lub pokrywa go w minimalnej wysokości. Warto przy tym podkreślić, że takie ubezpieczenie chroni wyłącznie interesy banku.
Większość banków udziela kredytu hipotecznego, wymagając wkładu własnego na poziomie 10-20 proc. wartości nieruchomości. Osoby, które nie są w stanie osiągnąć takiego wkładu własnego lub chcą zaciągnąć kredyt na 110-120 proc. wartości nieruchomości, muszą liczyć się z koniecznością ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.
Przykład. Jeśli kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny z wkładem własnym wynoszącym 15 proc., to ubezpieczenie niskiego wkładu własnego będzie liczone od nadwyżki ponad pułap 80 proc.
Takie ubezpieczenie z reguły należy opłacić raz na 3-5 lat – z góry. Po upływie tego okresu bank dokonuje ponownej kalkulacji z uwzględnieniem tego, jaki procent wartości nieruchomości stanowi aktualnie zadłużenie. Jeżeli wynosi więcej niż 80 proc., ubezpieczenie niskiego wkładu własnego pobierane jest kolejny raz.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.