Mianem umowy przedwstępnej określa się umowę, w ramach której obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej. Celem jej podpisania jest nie tylko możliwość „rezerwacji” nieruchomości, ale również ubieganie się o kredyt mieszkaniowy czy kredyt na zakup działki pod budowę domu.
Umowa przedwstępna może mieć formę umowy cywilnoprawnej lub aktu notarialnego. Chociaż obie wersje są dopuszczalne przez bank, akt notarialny stanowi lepsze zabezpieczenie. Niestety umowa w takiej formie oznacza wyższe koszty związane z koniecznością uiszczenia taksy notarialnej za sporządzenie dokumentu.
Umowa przedwstępna powinna zawierać wiele istotnych punktów określonych w umowie przyrzeczonej. Istotne jest, aby uwzględniała takie elementy jak:
Chociaż umowę przedwstępną można zredagować samodzielnie, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Nie musi to być jednak wyłącznie prawnik. Również doradca i eksperci kredytowi np. związany z Open Finance, Notus czy Expander jest w stanie nadać umowie przedwstępnej prawidłowy „kształt”. Pomoc eksperta ma tutaj ogromne znaczenie – brak w umowie przedwstępnej kluczowych informacji może spowodować odrzucenie wniosku kredytowego przez bank.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.