Termin „wakacje kredytowe” odnosi się do czasowego zawieszenia płatności całej raty kredytowej. Z takiej opcji mogą skorzystać kredytobiorcy spłacający nie tylko kredyt gotówkowy, ale również kredyt hipoteczny, np. kredyt mieszkaniowy, kredyt na zakup działki czy nawet kredyt konsolidacyjny.
Zasady funkcjonowania wakacji kredytowych stanowią element wewnętrznej polityki konkretnego banku. Najczęściej jednak przyznawane są wyłącznie na jedną ratę w roku – bez konieczności podawania przyczyny. Warto przy tym pamiętać, że wakacje kredytowe nie oznaczają umorzenia części zadłużenia. Standardowym rozwiązaniem stosowanym przez banki jest przedstawienie nowego harmonogramu spłaty kredytu z nieco wyższą niż do tej pory ratą. Wiele instytucji – na życzenie kredytobiorcy – może wydłużyć okres spłaty kredytu. To z kolei będzie wiązać się z wypisaniem aneksu do umowy kredytowej, co z kolei w wielu bankach jest płatne.
Wakacje kredytowe nie są sposobem, który pozwala na rozwiązanie przedłużających się problemów finansowych. To raczej możliwość odłożenia w czasie dużego wydatku w momencie pojawienia się innego – równie wysokiego.
Aby móc skorzystać z wakacji kredytowych, należy zgłosić to nie później niż dwa tygodnie przed upływem terminu uregulowania miesięcznej raty.
Ukończył studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Pisze porady, których celem jest pomóc wszystkim poszukującym dla siebie kredytu hipotecznego. Tłumaczy najważniejsze pojęcia pojawiąjące się w tym procesie i ułatwia dotarcie do najlepszych ofert kredytowych w Internecie.